60.9k views
0 votes
What is the slit spacing of a diffraction necessary for a 600 nm light to have a first order principal maximum at 25.0°?

User Tomeka
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Step-by-step explanation:

Given that,

Wavelength of light,
\lambda=600\ nm=6* 10^(-7)\ m

Angle,
\theta=25^(\circ)

We need to find the slit spacing for diffraction. For a diffraction, the first order principal maximum is given by :


d\sin\theta=n\lambda

n is 1 here

d is slit spacing


d=(\lambda)/(\sin\theta)\\\\d=(6* 10^(-7))/(\sin(25))\\\\d=1.41* 10^(-6)\ m\\\\d=1.41\ \mu m

So, the slit spacing is
1.41\ \mu m.

User Pradyumna
by
7.1k points