156k views
3 votes
A financial analyst expects KacieCo. to pay a dividend of $3 per share one year from today, a dividend of $3.50 per share in years two, and estimates the value of the stock at the end of year two to be $28. If your required return on KacieCo stock is 15 %, what is the most you would be willing to pay for the stock today if you plan to sell the stock in two years

User Mfisherca
by
6.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:

If your required return on KacieCo stock is 15 %, the most you would be willing to pay for the stock today if you plan to sell the stock in two years is $26.43

Step-by-step explanation:

Accoring to the given data we have the following:

D1= $3

D2=$3.50

P2=$28

Ks=15%

Therefore, in order to calculate the most P0 you would be willing to pay for the stock today if you plan to sell the stock in two years, you would have to use the following formula:

P0 = PV of D1 + Pv of D2 + PV of P2

P0 = D1/(1+ks)^1 + D2/(1+Ks)^2 + P2/(1+Ks)^2

P0 = 3/(1+15%) + 3.5/(1+15%)^2 + 28/(1+15%)^2 = $26.43

User Ethunxxx
by
8.7k points