Answer:
The rock has an impact speed of 9.9 m/s.
Step-by-step explanation:
given information:
object's mass, m = 3 kg
height, h = 5 m
in this case, the potential energy is equal to the kinetic energy
PE = KE
mgh =
mv²
where
m = mass (kg)
g = gravitational constant (9.8 m/s²)
v = velocity (m/s)
so,
mgh =
mv²
gh =
v²
v² = 2gh
v = √2gh
= √(2)(9.8)(5)
= 9.9 m/s