62.5k views
1 vote
Help!!
Hurry!!!?!?!?
I don't know!!!!!​

Help!! Hurry!!!?!?!? I don't know!!!!!​-example-1
User Mbritto
by
7.2k points

1 Answer

10 votes

Answer:

KE = 1/2 M V^2 = 35 kg / 2 * (10 m/s)^2

KE = 17.5 * 100 kg m^2 / s^2 = 1,750 Joules

(B) is the correct answer

User Dejazmach
by
7.2k points