183k views
2 votes
Laurel buys 3 balls of yarn. Each ball of yarn costs $4.75. She also buys 2 pairs of knitting needles. Each pair costs $5.75. She pays for her purchase with two 20-dollar bills.What is her change?

User Joeyfb
by
4.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Her change is $14.25

Explanation:

To work this out you would first multiply 3 by 4.75, which comes to 14.25. This is because you are finding the total for the balls of yarn. Then you would multiply 5.75 by 2, which comes to 11.5. Then you would add 14.25 and 11.5, which comes to 25.75. This is because you are now working out how much the total for the purchase is. Then you would multiply 20 by 2, which comes to 40. Then you would minus 25.75 from 40, which comes to 14.25.

1) Multiply 3 by 4.75.


3*4.75=14.25

2) Multiply 5.75 by 2.


5.75*2=11.5

3) Add 14.25 to 11.5.


14.25+11.5=25.75

4) Multiply 20 by 2.


20*2=40

5) Minus 25.75 from 40.


40-25.75=$14.25

User Waynesford
by
4.1k points