117k views
2 votes
Dillon has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $6 per pound. In producing 2,000 units, Dillon used 3,100 pounds of materials at a total cost of $18,135.

Dillon's total variance is:


$450 F.


$600 U.


$465 U.


$135 U.

User Yoonjesung
by
5.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$135 Unfavorable

Step-by-step explanation:

The computation of total variance is shown below:-

For computing the total variance first we need to find out the actual price which is below:-

Actual price = Total cost ÷ Actual quantity

= $18,135 ÷ 3,100

= $5.85 pound

Now,

Total variance = Standard quantity × Standard price - Actual quantity × Actual price

= (($2,000 × 1.5) × $6) - 3,100 × $5.85

= 3,000 × $6 - 3,100 × $5.85

= $18,000 - $18135

= $135 Unfavorable.

User Jyubin Patel
by
4.9k points