55.4k views
5 votes
tom bought a pack of pencils for $1.99 and 3 notebooks. He spent $6. How much did each notebook cost?

User Knox
by
4.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Approximately $1.34 for each notebook.

Explanation:

6-1.99=4.01

4.01/3=1.3366...

Answer: $1.34 per notebook

User Caleb Gates
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.