Answer:
= 33.37%
Step-by-step explanation:
The computation of expected annual return is given below:-
Price of common stock today = Dividend next year ÷ (Required rate of return - Growth rate)
= $42 = $3 ÷ (required rate of return - 1.2%)
= (required rate of return -1.2%) = 0.071429
= (required rate of return - 1.2%) = 7.1429%
Required rate of return = 8.3429%
Expected of Annual Return = Required rate of return × Quarterly
= 8.3429% × 4
= 33.3716%
or
= 33.37%
So, for computing the expected of annual return we simply multiply the required rate of return with quarterly.