141k views
3 votes
A stone has a mass of 200g and a volume of 80ml. calulate its density

2 Answers

1 vote

Answer: 2.5 g/cm^3

Step-by-step explanation: d=m/v d=200/80=2.5 g/cm^3

User Jamminroot
by
6.7k points
4 votes

Answer:

2.5

Explanation:

200 divide 80 = 2.5g/2/5ml

User Kanwarjeet Singh
by
6.2k points