Answer: The initial investment would be Rs. 25243.41.
Explanation:
Since we have given that
Amount = $70000
Rate of interest = 6%
Time period = 17 years
So, we need to find the initial investment.
Using "compound interest continuously", we get that :

Hence, the initial investment would be Rs. 25243.41.