Answer:
The answer is $A. $900 U.
Step-by-step explanation:
We have the: Total overhead variance = Overhead applied - Actual overhead in which:
+ Overhead applied = Standard hours x Overhead application rate = 3,000 x 8 = $24,000;
+ Actual overhead = Variable overhead + fixed overhead = 15,800 + 9,100 = $24,900
=> Total overhead variance = Overhead applied - Actual overhead = 24,000 - 24,900 = 900 Unfavorable as the actual overhead is bigger than the overhead applied ( planned cost is lower than actual cost incurred).
So, the answer is A.