89.8k views
22 votes
2H2O --> 2H2 + O2 If you begin with 20 grams of H2O, how many moles of O2 are produced?

User Bobby Jack
by
6.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

17.78 gm

Step-by-step explanation:

2 H20 mole weight = 36 gm

which leads to 32 gm O2

36 / 32 = 20 / x x = 17.78 gm

User Beep
by
6.6k points