Answer:
Basic ending inventory = $27,777.78
Fancy ending inventory = $11,666.67
Step-by-step explanation:
Basic Fancy
Units produced 30,000 20,000
Sales price $25 $35
Units sold 20,000 18,000
Beginning Inventory 0 0
joint costs incurred = $200,000
The sales value at splitoff method allocates joint costs based on the products' prices.
Basic is allocated $25 / ($25 + $60) = 41.67% x $200,000 = $83,333.33 of joint costs. Production cost per unit = $83,333.33 / 30,000 = $2.78.
Ending inventory = (30,000 - 20,000) x $2.7778 = $27,777.78
Fancy is allocated $35 / ($25 + $60) = 58.33% x $200,000 = $116,666.67 of joint costs. Production cost per unit = $116,666.67 / 20,000 = $5.83333.
Ending inventory = (20,000 - 18,000) x $5.83333 = $11,666.67