112k views
5 votes
A student dissolved 3.00 g of Co(NO 3) 2 in enough water to make 100. mL of stock solution. He took 4.00 mL of the solution then diluted it with water to give 275 mL of a final solution. How many grams of NO 3 - ion are there in the final solution?

User Emre Akman
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

0.0812 grams of nitrate ions are there in the final solution.

Step-by-step explanation:

Mass of cobalt (II) nitrate = 3.00 g

Moles of cobalt(II) nitrate =
(3.00 g)/(183 g/mol)=0.0164 mol

Volume of the solution = 100 mL = 0.100 L

1 mL = 0.001 L


Molarity=(Moles)/(Volume(L))

Molarity of the solution =
(0.0164 mol)/(0.100 L)=0.164 M

Cobalt (II) nitrate in its aqueous solution gives 1 mole of cobalt(II) ion and 2 moles of nitrate ions.


[NO_3^(-)]=2* [Co(NO_3)_2]=2* 0.164 M=0.328 M

Molarity of the nitrate ion before solution =
M_1=0.328 M

Volume of the nitrate ion before solution =
V_1=4.00 mL

Molarity of the nitrate ion after solution =
M_2=?

Volume of the nitrate ion after solution =
V_2=275 mL


M_1V_1=M_2V_2 ( Dilution)


M_2=(0.328 M* 4.00 mL)/(275 mL)=0.00477 M

Moles of nitrate ions in 275 ml = n

Molarity of the nitrate ion after solution =0.00477 M

volume of the final solution = 275 mL = 0.275 L


n=0.00477 M* 0.275 L=0.00131 mol

Mass of 0.00131 moles of nitrate ions:

0.00131 mol × 62 g/mol = 0.0812 g

0.0812 grams of nitrate ions are there in the final solution.

User Azbykov
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.