Answer:Kindly check explanation
Step-by-step explanation:
2016 volume = 7520000 ÷ 8 = 940,000
Plan A volume = 940,000 - (0.1×940000) = 846000
Plan A selling price = $8.40
Plan B selling price = $(8 - 0.5) = $7.5
Plan B volume = $940,000 + 115,000 = 1,055,000
SALES BUDGET ;
—-------------------------- Plan A. PlanB
Expected unit sale-846,000; 1055000
Unit selling price - $8.40. ; $7.50
Total sales - $7,106,400; $7,912,500
PRODUCTION BUDGET ;
------------------------------- PlanA. PlanB
Expected unit sales- 846000. 1055000
Add:
ending inventory - 42,300. 66,000
Total required unit - 888300. 1,121,000
Less:
Beg. finished goods - 45000. 45000
Tot. required goods - 843,300. 1,076,000
C.
Variable cost = $(1.80+1.40+1.20) = $4.40
Variable cost(PlanA) = $4.40 × 843300 = $3,710,520
Variable cost(PlanB) = $4.40 × 1076000 = $4,734,400
--------------------------------- PlanA. PlanB
Variable cost 3,710,520. 4,734,400
Fixed cost 1553000. 1553000
Total cost(c) 5,263,520. 6,287,400
Total unit(u). 843,300. 1,076,000
Unit cost (c/u) $6.24. $5.84
D.) GROSS PROFIT
Cost of goods sold(PlanA) = $6.24 × 846000 = $5,279,040
Cost of goods sold(PlanB) = $5.84 × 1055000 = $6,161,200
--------------------------------- PlanA. PlanB
SALES. $7,106,400 $7,912,500
Cost of goods sold. $5,279,040. $6,161,200
Gross profit. $1,827,360 $1,751,300
E.) Plan A should be accepted due to it's higher gross profit margin