101k views
3 votes
Completethe mass in grams of sample of carbon containing 68 atoms?

User BearsEars
by
7.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1.356x10⁻²¹ grams.

Step-by-step explanation:

mass of carbon containing 68 atoms = 12g Carbon/6.02x10²³atoms = 1.993x10⁻²³ g/atom x 68 atoms = 1.356x10⁻²¹ grams.

User KyluAce
by
7.1k points