Answer:
i) the margin of error for a 95% confidence interval for estimating the population mean is
M.E = 8.909
ii) the margin of error for a 95% confidence interval for estimating the population mean is
M.E = 5.025
Explanation:
Step:-(i)
i ) Given sample size n = 484
Given sample standard deviation 'S' = 100
Margin of error for 95% confidence interval for estimating the population mean is determined by

ii) Given sample size n =1521
Given sample standard deviation 'S' = 100
Margin of error for 95% confidence interval for estimating the population mean is determined by
