Answer:
Force, F = 900 N
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of the football, m = 0.55 kg
Initial speed of the ball, u = 0
Final speed, v = 54 m/s
Time of contact, t = 0.033 s
We need to find the magnitude of the force exerted by the ball on the kicker’s foot. It is a case of second law of motion. It is equal to the rate of change of momentum. So,

So, the magnitude of the force exerted by the ball on the kicker’s foot is 900 N.