115k views
0 votes
A sample of gas has a volume of 12,000 ml and a pressure of 1.00 atm. If the pressure of gas is increased to 2.00 atm, What is the new volume of gas?

1 Answer

6 votes

Answer:

6000mL

Step-by-step explanation:

v1= 12000ml

p1= 1 atm

p2= 2 atm

v2=?

using Boyle's law; p1 x v1 = p2 x v2

1 x 12000 = 2 x v2

v2= (1 x 12000)\2

v2= 6000mL

User Kalimah
by
7.5k points