Answer:
2021 Depreciation expense is $528
2022 Depreciation expense is $2,136
Step-by-step explanation:
Depreciation is the systematic allocation of the cost of an asset to the income statement over the estimated useful life of that asset.
It is determined as the depreciable value of the asset over the estimated useful life of the asset where the depreciable value is the difference between the cost and salvage value of the asset .
Depreciable value = $18,500 - $1,700
= $16,800
Depreciation expense using the activity-based method for
2021
= 4,400/140,000 * $16,800
= $528
2022
= 17,800/140,000 * $16,800
= $2,136