91.2k views
3 votes
Peanuts cost $12.00 for 2.5 pounds.How much for 1 pound

User Kivagant
by
8.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:

4.8

Step-by-step explanation:

divide 12.00 by 2.5 to find the unit rate which is 4.8.

User Caumons
by
7.5k points
7 votes

Answer:

$4.80

Explanation:

Make a proportion

$12 for 2.5 pounds, and $x for 1 pound

12/2.5=x/1

x/1 is equivalent to x

12/2.5=x

Divide

x=4.8

So, one pound of peanuts costs $4.80

User Jordanna Chord
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories