1.5k views
1 vote
The following information pertains to the Moline Facility for the month of May (all materials are added at the beginning of the process): Units Material Costs Beginning work in process 54,000 $ 148,500 Started in May 144,000 475,200 Units completed 153,000 Ending work in process 45,000 Required: Compute the cost per equivalent unit for materials using the weighted-average method. (Round "Cost per equivalent unit" answer to 2 decimal places.)

1 Answer

4 votes

Answer:

$3.15

Step-by-step explanation:

The computation of the cost per equivalent unit for material is shown below:

As we know that

Cost per equivalent unit of material is

= Total cost ÷ Total equivalent units

where,

Total cost is

= $148,500 + $475,200

= $623,700

And, the

Equivalent units of materials is

= 153,000 units + 100% of 45,000 units

= 198,000 units

So,

The Cost per equivalent unit for materials is

= $623,700 ÷ 198,000 units

= $3.15

By dividing the total cost with its Equivalent units of materials we can get the cost per equivalent unit for material

User Francesco Rigoni
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories