Answer:
Step-by-step explanation:
2a. Depreciation under each method shall be in 1st year;
1.Straight line method=$113,000-8,860/4=$26,035
2. Double declining method=(1/4)*=50%*113,000=$56,500
3.Units of production=($113,000-$8,860)/127,000=.82*50,000=$41,000
Earnings will be lowest in year 1 for double declining balance method as its depreciation is highest from rest of two methods.
2b. In year 2
1.Straight line depreciation=$26,035
2. Double declining method=$113,000-$56,500=$56,500*25%*2=$28,250
3. Units of production method=.82*52,000=$42,640
Earnings will be lowest for units of production method in year 2 as its depreciation is highest as compared to other two methods.