Answer:
V =96 pi
Explanation:
The volume of a cone is given by
V = 1/3 pi r^2 h
Where r is the radius and h is the height
V = 1/3 pi (6)^2 *8
V = 1/3 pi (36)8
7.8m questions
10.5m answers