51.7k views
0 votes
total pressure in a tank containing three gases is 0.99 atm. The partial pressure of carbon dioxide is 0.05 atm. The partial pressure of hydrogen sulfide is 0.02 atm. What is the partial of the remaining gas?

1 Answer

4 votes

Answer:

0.92 atm

Step-by-step explanation:

Total Pressure= P1 + P2 + P3

0.99 = 0.05+0.02+P3

P3= 0.99-0.05-0.02

P3= 0.92 atm

User Tgmerritt
by
6.4k points