35.4k views
3 votes
Keck Co. had 300 units of product A on hand at January 1, 2017, costing $21 each. Purchases of product A during January were as follows:Date Units Unit CostJan. 10 400 $2218 500 2328 200 24A physical count on January 31, 2017 shows 400 units of product A on hand. The cost of the inventory at January 31, 2017 under the LIFO method isa. $9,400.b. $8,900.c. $8,500.d. $8,200.

User Alliyah
by
8.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

c. $8,500

Step-by-step explanation:

The computation of the ending inventory using the LIFO method is shown below:

Since it is given that 400 units of product A are on hand which reflects the ending inventory units

So

= 300 units × $21 + 100 units × $22

= $6,300 + $2,200

= $8,500

The 100 units depicts the remaining units i.e

= 400 units - 300 units

= 100 units

First we take the Jan 1 units than the remaining units would take from Jan 10

User PhilChang
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.