182k views
2 votes
The greatest ocean depths on earth are found in the Marianas Trench near the Philippines, where the depth of the bottom of the trench is about 11.0 km. Calculate the gauge pressure due to the ocean at a depth of 9.8 km, assuming sea water density is constant all the way down. (The validity of the assumption of constant density is examined in one of the integrated concept problems in the textbook.)

1 Answer

3 votes

Answer:

The Guage pressure is Approximately 98.825 Mpa

Step-by-step explanation:

Pressure exerted by water at this depth = p x g x H

Where,

P = density of sea water = 1029 kg/m3

g = acceleration due to gravity 9.81m/s2

H = depth of water = 9.8 km = 9.8x10^3 m

Pressure at this point is

1029 x 9.81 x 9.8x10^3 = 98926002 pa

But Guage pressure is pressure at this depth minus atmospheric pressure.

Atmospheric pressure = 101325 Pa

Therefore,

Guage pressure = 98926002 - 101325 = 98824677 pa

Approximately 98.825 Mpa

User Sachin Gorade
by
6.7k points