55.5k views
0 votes
Using the following information, compute the direct material price variance: Actual production, usage, and costs: * units produced: 13,325 units * Direct materials purchased: 132,600 pounts at $5.60 per pound * Direct materials used: 131,900 pounds * Direct labor: 34,450 hours used at a total cost of $347,945 * Machine hours used: 53,235 * Variable manufacturing overhead: $370,516 The following standards were in place for one unit of this product at the beginning of the year: Standard Quantity Standard Price Standard Cost per unit Direct Material 10 pounds per unit $5.50 per pound $55.00 per unit Direct Labor 2.6 hours per unit $10.00 per labor hour $26.00 per unit Variable Overhead 4 machine hours per unit $7.00 per machine hour $28.00 per unit Total standard cost $109.00 per unit Multiple Choice $13,260 Unfavorable $700 Favorable $7,425 Favorable $7,425 Unfavorable

User MONTYHS
by
5.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Material price variance = $13,260 unfavorable

Step-by-step explanation:

Material price variance

A material price variance occurs where materials are purchased at a price either lower or higher than the standard price. A favorable variance is recorded where the actual total cost of materials is lower that the standard cost. While an adverse variance implies the opposite

$

132,600 pounds should have cost (132,600×$5.50 ) = 729,300

but did cost (actual cost - ( 132,600× $5.60) = 742,560

Material price variance 13,260 unfavorable

User SoManyGoblins
by
5.2k points