110k views
1 vote
The following market information was gathered for the corporation. The firm has 1,000 bonds outstanding, each selling for $1,100 with a required return of 8%. It has 5,000 shares of preferred stock outstanding selling for $40.00 per share and 50,000 shares of common stock outstanding selling for $18 per share. If the the preferred stock has a required return of 11%, and the common stock requires a 14% return, and the firm has a corporate tax rate of 30%, then calculate the firm's WACC adjusted for taxes.

User Theodosis
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

9.127%

Step-by-step explanation:

For calculating the WACC we need to do following calculations which are shown below:

value of debt = 1,000 × $1,100 = $1,100,000

cost of debt = 8% × (1 - 0.3) = 4.8%

value of equity = 50,000 shares × $18 = $900,000

value of preferred stock = 5,000 × $40 = $200,000

Now

Market value of firm = $1,100,000 + $900,000 + $200,000 = $2,200,000

The formula is shown below:

= Weightage of debt × cost of debt + (Weightage of common stock) × (cost of common stock) + (Weightage of preferred stock) × (cost of preferred stock)

WACC = ($1,100,000 ÷ $2,200,000) × 4.8% + ($900,000 ÷ $2,200,000) × 14% + ($200,000 ÷ $2,200,000) × 11%

= 9.127%

User Ankhnesmerira
by
7.4k points