230k views
3 votes
Blueberry Baking Company produced 5,500 cakes that require 3 standard pounds per unit at a $3 standard price per pound. The company actually used 16,650 pounds in production. Journalize the entry to record the standard direct materials used in production.

User Iyesha
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Dr. Work in process $49,500

Dr. Material Quantity Variance $4,500

Cr. Raw material Inventory $49,500

Step-by-step explanation:

First we need to calculate the Material usage variance

Standard Material = 5,500 cakes x 3 pounds = 16,500 pounds

Standard cost of Standard Material = 16,500 pounds x $3 = $49,500

Actual usage at standard cost = 16,650 pounds x $3 = $49,950

Material usage Variance = $49,950 - $49,500 = $450 unfavorable

When the actual cost incurred is more than the standard cost the variance is unfavorable.

User Rahul Baradia
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.