115k views
0 votes
2. A force of 20 N acts

upon a 5 kg block.
Calculate the acceleration
of the object.

2 Answers

3 votes
I’m pretty sure it’s 20/5
User Manuel Brnjic
by
7.2k points
3 votes

Answer:

Explanation:

force=mass × acceleration

20=5×a

a=20/5=4 m/s²

User Kolufild
by
6.5k points