Answer:
Date Title $ Dr $ CR
Jan 4 Investment in company 14,400,000
Jan 4 Cash 14,400,000
July 2 Cash 300
July 2 Investment 300
Dec 31 Investment 800,000
Dec 31 Investment 800,000
Explanation :
Equity method of accounting is an accounting method of recording of treating investment in associate . Investment in associate is an investment with acquisition of of other company's share in the range of 20 - 50% of the company's total share . It does not give control but significant influence
Jan 4 = No of share bought * share price =$30 * 480000= 14,400,000
July 2 = Percentage of shares bought to total shares * total dividend=
480000/1200000*750000 = $300
Dec 31 = percentage of shares bought to total share * net income
480000/1200,000 * 2,000,000 = $800,000