229k views
2 votes
An earthquake on the ocean floor in the Gulf of Alaska induces a tsunami (sometimes called a "tidal wave") that reaches Hilo, Hawaii, 4780 km away, after a time of 9.99 h. Tsunami’s have enormous wavelengths (100- 200 km), and for such waves the propagation speed is v ≈ qgd , where d is the average depth of the water, d is in meters, v is in m/s, and g = 9.8 m/s^2 . From the information given, find the average ocean depth between Alaska and Hawaii.

1 Answer

4 votes

Answer:

23785m

Step-by-step explanation:

V= 4780/9.9= 482.8km/h

d= v²/g = 482.8²/9.8= 23785m

User Frnak
by
6.7k points