190k views
5 votes
Pablo buys a 4 pack of towels for $19.60 .

Find the unit price in dollars per towel.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

User CobyC
by
5.0k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$4.90 per towel

Explanation

If each towel costs and equal amount, you divide the full amount of the pack, $19.60, by the number of towels, which is 4, which gives you $4.90 as the answer.

User Amsik
by
4.6k points