99.4k views
1 vote
The area of a triangle is 10 cm2. Its base is 3 cm less than twice its height. What is the height of the triangle?

User Ajay M
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The height of the triangle = 4cm

Explanation:

Given, area of the triangle = 10
cm^(2)

Let the height of the triangle be h cm

Given, the base b is 3 cm less than twice its height.

b = 2h - 3 ... (1)

By formula, area of the triangle =
(1)/(2) bh .. (2)

substitute (1)in (2), we get

Area =
(1)/(2) (2h-3) h

10 =
(1)/(2) (2h-3) h

20 =
2h^(2) - 3h


2h^(2) - 3h - 20 = 0

solving the equation, we get x = 4, -2.5

The height of the triangle = 4cm

User TheWuif
by
7.0k points