208k views
4 votes
What is the unit rate for Bill's boffo bagel?​

What is the unit rate for Bill's boffo bagel?​-example-1

1 Answer

5 votes

Given:

Given that the graph of Bill's Boffo Bagel.

We need to determine the unit rate for Bill's Boffo Bagel.

Unit rate:

The unit rate can be determined using the formula,


m=(y_2-y_1)/(x_2-x_1)

Let us substitute any two coordinates that the line passes through the points in the graph.

Substituting the coordinates (2,7) and (4,14) in the above formula, we get;


m=(14-7)/(4-2)

Simplifying, we get;


m=(7)/(2)


m=3.5

Therefore, the unit rate for Bill's Boffo Bagel is $3.5.

Hence, the unit rate is $3.50 for 1 bagel.

Thus, Option b is the correct answer.

User Gray Ayer
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.