110k views
3 votes
A man buys 12.50kg of one of rice for £30 per kg and £67.90 per kg. If he mixes them and makes packets, each containing 3450g of rice, how many packets of rice are there and what is the cost of each packet?

User Ebyhr
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

a. The number of packets the two bags/brands of rice can be repackaged to = 7 packets.

b. Cost of one packet is £174.82

Explanation:

Please kindly see the attached files for explanation.

A man buys 12.50kg of one of rice for £30 per kg and £67.90 per kg. If he mixes them-example-1
A man buys 12.50kg of one of rice for £30 per kg and £67.90 per kg. If he mixes them-example-2
User Michael Vaquier
by
6.0k points