26.1k views
5 votes
Two friends, Pamela and Elaine, compared snack items they planned to enjoy during a work break. Pamela's snack was a small bag of shortbread cookies composed of 2.6 grams fat, 21 grams carbohydrates, and 2.1 grams protein. Elaine had a bag of popcorn composed of 2.9 grams fat, 31 grams carbohydrates, and 3.5 grams protein.

Nutrient Fuel value (kJ/g):Carbohydrate 17, Fat 38, Carbs 17
(a) Using the fuel values provided, calculate the number of calories in each person's snack. Pamela's snack Cal Elaine's snack Cal
(b) Suppose the friends took a 15-minute walk after snacking. If Pamela burned 43 calories and Elaine expended 48 calories, who had the smaller net gain of calories after snacking and walking?

User Wilfried
by
5.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

a) Pamela's shortbread cookies has 117,471.3 calories = 117.5 kcal

Elaine's popcorn has 166,515.3 calories = 166.5 kcal

b) Pamela had the smaller net gain of calories after snacking and walking.

Step-by-step explanation:

- Pamela's snack was a small bag of shortbread cookies composed of 2.6 grams fat, 21 grams carbohydrates, and 2.1 grams protein.

- Elaine had a bag of popcorn composed of 2.9 grams fat, 31 grams carbohydrates, and 3.5 grams protein.

Nutrient | Fuel value (kJ/g):

Carbohydrate | 17

Fat | 38

Protein | 17

Noting that instead of Carbs, Protein was intended to be written.

a) For Pamela

Carbohydrates = (21 g) × (17 KJ/g) = 357 KJ

Fats = (2.6 g) × (38 KJ/g) = 98.8 KJ

Protein = (2.1 g) × (17 KJ/g) = 35.7 KJ

Total fuel value = 357 + 98.8 + 35.7 = 491.5 KJ = 491,500 J

Note that 1 cal = 4.184 J

491,500 J = (491,500/4.184) = 117,471.3 calories = 117.5 kcal

Carbohydrates = (31 g) × (17 KJ/g) = 527 KJ

Fats = (2.9 g) × (38 KJ/g) = 110.2 KJ

Protein = (3.5 g) × (17 KJ/g) = 59.5 KJ

Total fuel value = 527 + 110.2 + 59.5 = 696.7 KJ

Note that 1 cal = 4.184 J

696,700 J = (696,700/4.184) = 166,515.3 calories = 166.5 kcal

b) Suppose the friends took a 15-minute walk after snacking. If Pamela burned 43 kcal and Elaine expended 48 kcal, who had the smaller net gain of calories after snacking and walking?

Pamela gains 117.5 kcal

And loses 43 kcal

Net gain = 117.5 - 43 = 74.5 kcal

Elaine gains 166.5 kcal

And loses 48 kcal

Net gain = 166.5 - 48 = 118.5 kcal

Pamela had the smaller net gain of calories after snacking and walking.

Hope this Helps!!!

User Heath
by
5.5k points