116k views
0 votes
I have this question about volume of spheres, can you help me out ?

I have this question about volume of spheres, can you help me out ?-example-1
User Udenyi
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Given:

The diameter of the sphere = 42 cm

To find the volume of the given sphere.

Formula:

The volume of a sphere is given by
V=(4)/(3) \pi r^3

The radius is given by
r=(d)/(2)=(42)/(2)=21

Volume of the sphere:

The volume of the sphere is given by


V=(4)/(3) (3.14)(21)^3

Simplifying, we get;


V=(4)/(3)(3.14)(9261)

Multiplying the terms, we have;


V=(116318.16)/(3)

Dividing, we get;


V=38772.7

Thus, the volume of the sphere is 38772.7 cubic cm.

User Wojjas
by
7.1k points