126k views
4 votes
Mike bought 6 bags of groceries on his last trip to the grocery store. The receipt shows that

he spent $84. Mike wants to figure out how much each bag of groceries costs so he can plan
for his next trip to the store. How much does a bag of groceries cost (in dollars)? *

User Abenrob
by
9.0k points

2 Answers

1 vote

Answer:

6x=84

$14 per bag

Explanation:

divide 6 on each side to get x

User Lam
by
8.8k points
2 votes
Take your total spent ($84) and divide by number of items purchased (6).
84 / 6 = 14
Mike spent $14 per bag of groceries
User Saab
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories