Answer:
- 1 grams of one of the alloy; and
- 7 grams of the other corresponding alloy.
Explanation:
The ratio between the gold and silver in the first piece = 2:3
The ratio between the gold and silver in the second piece =3:7
The ratio in the mixture = 5:11
We want to have 8 gram of the new mixture.
Let the gram of alloy taken from the first piece=x
Therefore: gram of alloy would be taken from the second piece=(8-x)
This gives:

We simplify the equation above for the value of x.

Therefore to create 8 gram of gold and silver alloy with gold-silver ratio 5:11, we take 1 grams of one of the alloy and 7 grams of the other alloy.