72.2k views
3 votes
You have prizes to reveal! Go to your garne

)) 3 tons of compost cost $3,840.00. What is the price per pound?​

User Virtualmic
by
8.4k points

1 Answer

3 votes
1 ton = 2,000 pounds

3 tons = $3,840
2,000 lbs = $3,840
Divide by 2,000
1 lbs = $1.92

The price per pound is $1.92
User MUY Belgium
by
7.9k points

No related questions found