Answer:
period = 10.6 sec, frequency = 0.094 Hz, wavelength = 47 m and speed = 4.418 m/s.
Step-by-step explanation:
Given:
Four more crests pass in a time of 42.4 s and the distance between the crests is 47 m.
We have to determine five terms.
Lets start with one-one basis.
a.
Period = Time taken by a wave to pass though.
⇒

⇒

⇒
s
b.
Frequency = Reciprocal of time period in Hertz.
⇒

⇒

⇒
Hertz
c.
Wavelength = Distance between two consecutive trough and crest.
⇒
m
d.
Speed (v) = Product of frequency and wavelength.
⇒

⇒

⇒
ms^-1
e.
Amplitude = The maximum displacement or half the distance from crest to trough.
⇒ Here it can't be determined.
⇒ Impossible.
So,
The period = 10.6 sec, frequency =0.094 Hz, wavelength = 47 m and speed = 4.418 m/s.