Answer:
Correct option is C.
$0.72
Step-by-step explanation:
The following information about in-house manufacturing is given:
Wage = $22.50 per hour per person
Production = 1000
Number of workers = 4
Total number of hours = 8
Variable cost is the cost which changes with the change in level of production. For example cost of labour.
Total cost of labour = $22.50 x 4 x 8 =$720
Cost per carton is calculated as follows:
Total cost Cost per carton /Total production= $720/1000
=$0.721