422 views
3 votes
. What is the length of a rectangle with a width of 1 2 feet and area of 4 5 square feet?

User Balchev
by
7.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

8/5 ft

Explanation:

The area of a rectangle is A = lw, where l is the length and w is the width.

Here, the area A = 4/5, while the width w = 1/2. Plug these values into the formula to find the length l:

4/5 = (1/2) * l

Divide both sides by 1/2:

l = (4/5) / (1/2)

Dividing fractions is the same as multiplying by the reciprocal of the divisor:

l = (4/5) / (1/2) = (4/5) * 2 = 8/5

Thus, the answer is 8/5 ft.

Hope this helps!

User Mohamad Chami
by
6.0k points
5 votes

Answer:

8/5 or 1 3/5 ft

Explanation:

The area of a rectangle is given by

A = l*w

The area is 4/5 and the width is 1/2

4/5 = 1/2 *l

Multiply each side by 2

2*4/5 = 2*1/2 *l

8/5 = l

Changing to a mixed number

l = 1 3/5

User Ravenscar
by
7.2k points