Answer:
We need to find the unit rates for the fruit. To do this, divide the cost by the number of pounds
Grapefruit:
cost/pounds
$3/6 pounds
3/6=0.5
0.5 per pound
Apples:
$2.65/5 pounds
2.65/5=0.53
0.53 per pound
6.0m questions
7.8m answers