14.4k views
4 votes
Henry paid $3.50 to download 5 songs. What is the unit rate

User Jameek
by
8.0k points

2 Answers

7 votes
If you didn’t understand the photo the answer is 70 cents
Henry paid $3.50 to download 5 songs. What is the unit rate-example-1
User Anthney
by
8.5k points
3 votes

Answer:

$0.70

Explanation:

To make the unit rate, make it 3.50=5x and solve for x.

User SeanR
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.