96.8k views
5 votes
A scientist collects 0.24 mole of hydrogen gas in a balloon. The temperature of the hydrogen is 35 degrees Celsius, and the pressure in the balloon is 1.05 atmospheres. what is the volume of the balloon? the volume of the balloon is_ liters. Express your answer to two significant figures.

1 Answer

7 votes

Answer:

5.77 L

Solution:

Data Given:

Moles = n = 0.24 mol

Temperature = T = 35 °C + 273 = 308 K

Pressure = P = 1.05 atm

Volume = V = ?

Formula Used:

Let's assume that the hydrogen gas in balloon is acting as an Ideal gas, the according to Ideal Gas Equation,

P V = n R T

where; R = Universal Gas Constant = 0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹

Solving Equation for V,

V = n R T / P

Putting Values,

V = (0.24 mol × 0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 308 K) ÷ 1.05 atm

V = 5.77 L

User Titania
by
7.1k points