162k views
3 votes
A store sells gravel in small bags and large bags . The sq bags have 6 pounds of gravel for 35.88 and the large bags have 15 pounds of gravel for 81.75 .Write a ratio of price to pound for each bag

User MindFold
by
8.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

6:35.88 = 1 pound:$5.98 = 1:5.98

15:81.75 = 1 pound:$5.45 = 1:5.45

Explanation:

- To find this divide price given by pounds given.

- For example,

35.88/6 and 81.75/15

(Do the math and you should get the answers I got above.)

- Lastly, to do this question you need to be familiar with what a ration is. It is a 1:1 account. So in this situation, this means that for that 1 pound it will cost either $5.98 or $5.45 depending on what bag you choose. It is almost like simplifying fractions, but you are just trying to find the amount for 1 of that pound or item.

- If you need further explanation or help on more problems please let me know; I would be glad to help!

User Kruger
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories