Answer:
a) I=35mA
b) P=1.73W
Step-by-step explanation:
a) The max emf obtained in a rotating coil of N turns is given by:

where N is the number of turns in the coil, B is the magnitude of the magnetic field, A is the area and w is the angular velocity of the coil.
By calculating A and replacing in the formula (1G=10^{-4}T) we get:


Finally, the peak current is given by:

b)
we have that


hope this helps!!